MTP

MTP uruchomiły łączność teleinformatyczną TP SA

Od wczoraj Międzynarodowe Targi Poznańskie mają zintegrowany system teleinformatyczny wartości ponad 1 mln zł. W jego skład wchodzi m.in. cyfrowa telefonia bezprzewodowa. System został wdrożony przez Telekomunikację Polską SA. Autorem rozwiązania jest poznańskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne ProTel.

ProTel, poznańska spółka telekomunikacyjna, jest autorem zintegrowanego systemu teleinformatycznego dla Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wczoraj podczas targów Infosystem 2001 odbyło się jego uroczyste uruchomienie. Dostarczony przez ProTel system telefonii bezprzewodowej pokrywa swoim zasięgiem cały teren MTP. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma będzie mogła świadczyć usługi telefoniczne w obrębie targów, bez konieczności budowania i modyfikowania sieci kablowej.

Ponad 2 tys. abonentów

— System zbudowano w oparciu o rozwiązania rodziny HiPath firmy Siemens. Podstawowym jego elementem jest serwer teleinformatyczny Hicom 300 E, umożliwiający obsługę prawie 1,3 tys. klientów telefonicznych sieci bezprzewodowej oraz ponad 800 klientów stacjonarnych — mówi Maciej Małach, prezes ProTel.

System teleinformatyczny, którego koszt szacowany jest na ponad 1 mln zł, wdrożyła na poznańskich targach TP SA. To pierwsze takie rozwiązanie uruchomione przez tego operatora w Wielkopolsce. Według Piotra Kostrzewskiego z TP SA w Poznaniu, jeżeli przedsięwzięcie się sprawdzi, z pewnością będzie zachętą dla innych klientów, żeby z niego skorzystać.

Z nowej usługi są zadowoleni przedstawiciele MTP.

— System zapewni stały, nieprzerwany kontakt między pracownikami, którzy często poruszają się po całym terenie targów — twierdzi Krzysztof Ślatała, dyrektor ds. informatyki MTP.

Rozwiązanie umożliwia transmisję nie tylko głosu, ale także danych przez sieć IP, z dowolnego typu terminalu komunikacyjnego. Daje to użytkownikowi swobodę wyboru, gdzie, kiedy i w jaki sposób dotrze do potrzebnych informacji.

Pierwsza w Polsce

Zintegrowany system teleinformatyczny dla MTP opracowany przez ProTel jest przykładem dynamicznie rozwijającej się ostatnio dziedziny, którą się określa jako mobile business (czyli integracji łączności ruchomej, IP oraz elektronicznego biznesu).

Przedstawiciele ProTel zapewniają, że jest to pierwsza w Polsce i jak do tej pory najbardziej rozbudowana jednorodna telekomunikacyjna sieć korporacyjna, zbudowana w oparciu o sieć ATM. W efekcie uzyskano elastyczne rozwiązanie komunikacyjne.

Kolejne inwestycje

W połowie roku ProTel rozpocznie budowę nowej siedziby. Wynik przetargu, który wyłoni wykonawcę inwestycji, ma być znany pod koniec kwietnia. Do tego czasu Maciej Małach nie chce ujawnić wartości zadania. W czwartym kwartale tego roku poznańska spółka teleinformatyczna planuje rozpoczęcie prac instalacyjnych w nowym biurowcu klasy A, realizowanym przez Poznańską Grupę Kapitałową.

Natomiast do końca kwietnia 2001 r. ProTel chce wdrożyć normy ISO 9001 i AQAP. Uzyskanie tych certyfikatów umożliwi spółce realizowanie dużych kontraktów dla wojsk NATO.

ProTel działa od 1991 r. Swoje usługi z zakresu m.in. technologii teleinformatycznej, telekomunikacyjnej, sieci komputerowej, systemów zarządzania budynkami inteligentnymi kieruje do odbiorców korporacyjnych. Wszystkie instalacje wykonuje w technologii Siemensa. Jest jego największym partnerem w Polsce. Dotychczas ProTel wykonał zlecenia dla około 200 klientów korporacyjnych, m.in. dla Łódzkiego Zakładu Energetycznego, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i podpoznańskiej Reemtsmy.

Źródło: Puls Biznesu

Tagi: Brak tagów