Wiele urzędów, firm i przedsiębiorstw posiada swoje siedziby i oddziały w kilku miejscach rozmieszczonych na terenie danego miasta, kraju lub nawet Europy. Niewątpliwie struktura Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z jej placówkami stanowi modelowy zakład o bardzo rozbudowanej strukturze swoich placówek.
W większości zakładów mamy obecnie do czynienia z sytuacją w której to , z powodów zaszłości technicznych, sieci transmisji głosu i danych są całkowicie rozdzielone. Siecią transmisji głosu oraz siecią transmisji danych zajmują się w przedsiębiorstwach wydzielone komórki, których współpraca jest praktycznie zerowa. Obecnie ze względu na wzrastającą integrację różnych usług w nowoczesnych aplikacjach przetwarzania danych oraz coraz szerszy zakres zastosowań technik multimedialnych niezbędne jest wypracowanie nowego punktu widzenia na przedstawioną problematykę. Trendy obecnej techniki wskazują jednoznacznie, iż w niedalekiej przeszłości będziemy mieli do czynienia tylko z jedną siecią komunikacyjną, tylko jedną siecią transmisyjną oraz jednym systemem zarządzania nią, a opiekę nad sieciami tymi sprawować będzie ten sam jeden zespół specjalistów, który odpowiadać będzie za funkcjonowanie całej sieci niezależnie od tego czy problem dotyczyć będzie transmisji danych czy tez głosu. Można zatem stwierdzić, iż wraz z tym w przyszłości potrzebować będziemy całkiem nowego sposobu przesyłu danych, np. ATM. Technologia ATM posiada możliwość zintegrowania zarówno wszystkich usług (transmisji mowy, danych i obrazu) jak i wszystkich sieci (LAN, MAN, WAN). Nowa usług jest o tyle atrakcyjna iż stanowi integracje wszystkich dostępnych mediów w jednym strumieniu transmisyjnym jednakże istotną barierą w szerokim jej zastosowaniu jest brak rozwiniętej struktury sieci światłowodowej niezbędnej do transmisji szerokopasmowej. Jeżeli uwzględnimy jeszcze fakt iż według danych szacunkowych firm konsultingowych 60% kosztów budowy sieci telekomunikacyjnej wchłaniają koszty budowy sieci kablowych to dochodzimy do nieuchronnego wniosku iż sieć ATM mimo wszystkich swoich zalet w przeciągu kilku najbliższych lat pojawi się niestety tylko w sieciach transmisyjnych krajowych i regionalnych. Stąd też techniką dostępną w dniu dzisiejszym zapewniającą :
• wysoką jakość transmisji
• szybkość transmisji
• szybkość komutowanego połączenia
• wykorzystanie istniejącej struktury kablowej (!)
• niskie koszty eksploatacji
Stan sieci ZUS Łódź przed modernizacją
Łączność telefoniczna na terenie placówek ZUS Łódź realizowana była poprzez analogowe centrale abonenckie współpracujące z publiczną siecią Telekomunikacji Polskiej S.A. po łączach analogowych. Centrale analogowe uniemożliwiały podłączenie w sposób cyfrowy do central miejskich, a tym samym występował brak możliwości stworzenia zintegrowanej sieci teleinformatycznej. Powodowało to, iż rozmowy prowadzone pomiędzy placówkami ZUS stanowiły istotny koszty eksploatacyjny. W związku z obecnością i planowanym dalszym rozwojem sieci komputerowych na terenie placówek istniała konieczność transmisji danych pomiędzy nimi. Transmisja danych między sieciami komputerowymi LAN musiała odbywać się po komutowanych łączach analogowych za pomocą modemów. Istotne ograniczenia w prędkości transmisji danych wprowadzane przez łącze analogowe powodowała znaczne wydłużenie czasu transmisji, a co za tym idzie wydatny wzrost kosztów. Również stopień bezpieczeństwa i wierności transmitowanych danych, niejednokrotnie tajnych, pozostawiał wiele do życzenia. Dane transmitowane po łączach analogowych w większości wypadków nie podlegają żadnym procesom kodowania i bez większych problemów mogą się dostać w ręce osób niepowołanych.
Przesłanki techniczne do realizacji sieci korporacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Okręgu Łódzkim
Proponowanym rozwiązaniem była budowa sieci korporacyjnej w oparciu o światłowodową, cyfrową sieć prywatną Łódzkiego Zakładu Energetycznego, która swym zasięgiem obejmuje obszar funkcjonowania ZUS w Okręgu Łódzkim. Zarówno mowa jak i obrazy czy dane komputerowe mogą być transmitowane przez sieć ISDN jeśli tylko przedstawione są w postaci cyfrowej. Poza tym ISDN umożliwia zmienną prędkość transmisji – cecha właściwa nowoczesnym technikom komunikacji. W zależności od potrzeb między dwoma punktami dynamicznie zestawiony może zostać jeden lub kilka kanałów B, każdy o przepływności 64 kbit/s.
Łącza sztywne
Możliwości jakie stwarza wykorzystanie istniejącej sieci cyfrowej ŁZE S.A. powodują znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych wynikające z braku konieczności prowadzenia rozmów oraz transmisji danych pomiędzy placówkami ZUS poprzez centrale sieci publicznej Telekomunikacji Polskiej S.A. Koszt dzierżawy traktów cyfrowych biorąc pod uwagę ilość informacji wymienianych pomiędzy poszczególnymi placówkami będzie zdecydowanie mniejszy i stały bez względu na rosnącą ilość transmitowanych danych oraz prowadzonych rozmów telefonicznych.
Router telekomunikacyjny
W celu integracji istniejących sieci komputerowych stosuje się router ISDN, który łączy sieci lokalne jednym lub kilkoma torami 64 kbit/s poprzez system telekomunikacyjny. Routery takie rozpoznają automatycznie kiedy zachodzi potrzeba przesłania danych z jednej sieci do drugiej. Tylko w tym momencie zajęty jest kanał transmisyjny między dwoma oddziałami. Jeśli dane między oddziałami nie są transmitowane router automatycznie przerywa połączenie. Powoduje to, iż dzierżawiony trakt cyfrowy 2 Mbit/s jest dynamicznie wykorzystywany w miarę istniejących potrzeb oraz elastycznie dzielony pomiędzy transmisję mowy oraz danych.
Połączenie sieci LAN przez centrale telefoniczne w oparciu o routery ISDN
Aplikacje
Systemy komunikacyjne ISDN Hicom firmy Siemens, na bazie których została oparta koncepcja sieci oferują najlepsze warunki ekonomiczne i techniczne do budowy sieci obejmującej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest przy tym realizowana komunikacja głosowa, przesyłanie danych i dokumentów pomiędzy wszystkimi systemami Hicom z cechami funkcjonalnymi w obrębie całej sieci. Połączenie poszczególnych węzłów sieci Hicom będzie realizowane przy pomocy prywatnej sieci łączy światłowodowych dzierżawionej od ŁZE SA. Protokół sieciowy CorNet oparty na bazie zaleceń CCITT umożliwia jednolitą sygnalizację w sieci i w ten sposób wykorzystanie zalet ISDN.
Sieć Hicom umożliwia zrealizowanie dowolnych topologii, wielkości i konfiguracji od sieci lokalnych do krajowych sieci korporacyjnych. Sieć korporacyjna na zewnątrz zachowuje się jak instalacja z jednym lub wieloma publicznymi numerami. W zależności od potrzeby może być zastosowane zarówno centralne stanowisko awizo jak również zdecentralizowane awiza w każdym urzędzie. W całej sieci możliwe jest dowolne przydzielanie numerów telefonicznych, tak że przy przeprowadzce pracownik może zawsze „zabrać” ze sobą swój numer telefonu. Układ sieciowy umożliwia wykorzystanie funkcji centrali Hicom w ramach całej sieci. Sposób korzystania z poszczególnych możliwości użytkowych i usług np. poczty głosowej VMS, czy serwisu telekomunikacyjnego TCS jest w ramach całej sieci identyczny.
Również taryfikacja może być wykonana centralnie przez komputer taryfikacyjny GCU. Administracja i diagnoza może odbywać się z centralnego miejsca za pomocą NMC (Network Management Center). Sieć korporacyjna umożliwia w jej obrębie przejrzystą komunikację z prędkością 64 kbit/s. Poprzez kanał cyfrowy od aparatu końcowego do aparatu końcowego z wykorzystaniem protokołu sieciowego CorNet.
Topologia sieci komunikacyjnej może być zaprojektowana indywidualnie jako sieć gwiaździsta, pierścieniowa lub jako kombinacja tych form. Planowanie sieci pierścieniowej wypływa z wymagań ekonomicznych, organizacyjnych i bezpieczeństwa. Przykładowo oddziaływanie na stopień osiągalności telefonicznej abonentów w sieci promienistej (wiele małych wiązek łączy) w porównaniu do sieci gwiaździstej kilka dużych wiązek) jest prawie niezauważalne. Partner telefoniczny zlokalizowany w innym węźle sieci typu promienistego może być osiągnięty poprzez wybranie zastępczej drogi połączeniowej. Przy łączeniu w sieci dużych wiązek połączeń mogą być zastosowane połączenia multipleksowe, w celu zaoszczędzenia liczby przewodów. Mediami transmisyjnymi mogą być przewody miedziane lub światłowody.
Bezpieczeństwo
Integracja sieci komputerowych poprzez łącza wydzielonej sieci ŁZE S.A. znacznie poprawia bezpieczeństwo transmisji danych ponieważ nie jest ona siecią ogólnodostępną. Dodatkowo proponowane routery ISDN oferują szereg funkcji, które zabezpieczają sieć przed dostępem przez osoby z zewnątrz. Są to między innymi kodowanie danych, funkcja PAP/CHAP, zarządzanie pozapasmowe i inteligentna koncepcja filtrów.
Realizacji sieci korporacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Okręgu Łódzkim
Sieć korporacyjna została zbudowana w oparciu o światłowodową, cyfrową sieć prywatną Łódzkiego Zakładu Energetycznego, która swym zasięgiem obejmuje obszar funkcjonowania ZUS w Okręgu Łódzkim. Połączenie pomiędzy siecią ŁZE S.A. a poszczególnymi obiektami ZUS zrealizowano po kablach miedzianych dzierżawionych od TP S.A. za pomocą urządzeń transmisyjnych HDSL. Do współpracy z siecią światłowodową ŁZE wykorzystano system integracyjny Hicom 300 firmy Siemens. Rozwiązanie to pozwoliło na pełną integrację sieci teleinformatycznej. Pasmo dla transmisji głosu i danych przydzielane jest dynamicznie w zależności od potrzeb. Komunikacja głosowa odbywa się w sposób przejrzysty. Każdy użytkownik sieci ma dostępne wszystkie usługi systemu, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Przy wyborze abonenta dowolnej centrali nie ma konieczności wybierania żadnych cyfr kierunkowych, gdyż poruszanie się po sieci odbywa się w numeracji skrytej.
System telekomunikacyjny Hicom 300 umożliwia elastyczną kompletację pod potrzeby ilościowe poszczególnych obiektów dobierając odpowiednią obudowę wraz z wyposażeniem. System oferuje 10 modeli urządzeń służących do przekazywania głosu, danych i obrazu, łącznie z pełnym wykorzystaniem funkcji ISDN oraz rozwiązań użytkownika dostosowanych dla konkretnych wymagań organizacyjnych. System Hicom 300 stał się platformą do szerokich zastosowań multimedialnych. Aby wykorzystać w pełni możliwości oferowane przez systemy Hicom połączenie wszystkich central węzłowych wykonano w układzie gwiazdy przy pomocy łącza S2m (30B+D). Układ taki zapewnia jednolity plan numeracyjny dla całej sieci central oraz możliwość korzystania przez abonentów różnych central z serwera poczty głosowej oraz innych usług. Istnieje także możliwość nadzoru całej sieci z centralnego punktu administracji.
System węzłowy znajdującą się przy ul. Zamenhofa w Łodzi został włączony do sieci publicznej Telekomunikacji Polskiej S.A. dwoma cyfrowymi traktami transmisyjnymi z sygnalizacją EuroISDN (30B+D). Rozwiązanie takie umożliwia prowadzenie cyfrowej transmisji nie tylko w obrębie sieci, ale również na zewnątrz jednocześnie zapewniając pełny ruch automatyczny przychodzący i wychodzący. Fizyczną realizację traktu wykonano na bazie kabli miedzianych oraz urządzeń teletransmisyjnych HDSL.
Również centrale w innych placówkach połączono (w miarę możliwości technicznych operatora) z siecią TP S.A. za pomocą łączy cyfrowych. Jednakże, ze względu na zdecydowanie mniejsze pojemności central i wynikające stąd potrzeb transmisyjne połączenie z siecią publiczną wykonano za pomocą łącza dostępu podstawowego sieci ISDN tj. 2B+D (kanał S0).
Sieć LAN/WAN
Istniejące sieci komputerowe LAN w poszczególnych obiektach sprzęgnięto za pomocą odpowiednich routerów ISDN z systemem węzłowym Hicom 300, gdzie następuje „odsysanie” z całego strumienia transmisyjnego danych i przekazywanie ich od sieci lokalnych. Taki układ zapewnia :
- cyfrową transmisję danych pomiędzy poszczególnymi sieciami LAN,
- szybką transmisja danych,
- pełną „przeźroczystość dla użytkownika”,
- bezpieczeństwo danych,
- ekonomiczne wykorzystanie łączy – drogi transmisyjne wykorzystywane są dynamicznie i przydzielane odpowiednio do transmisji danych lub mowy.
- Każdy z systemów Hicom pracujących w sieci korporacyjnej ZUS wyposażono w kartę routera ISDN, która umożliwia połączenia lokalnych sieci LAN na terenie poszczególnych urzędów w rozległą sieć WAN obejmującą cały Okręg Łódzki.
Podsumowanie
Realizacja przedstawionego rozwiązania znacznie unowocześniła sieć telefoniczną i informatyczną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Stała się przejrzysta i uporządkowana dla klientów i osób z niej korzystających. Jak łatwo zauważyć zintegrowana sieć teleinformatyczna w znacznym stopniu ograniczyła koszty związane z eksploatacją odrębnych sieci telefonicznych i komputerowych. W pełni cyfrowa transmisja głosu i danych w obrębie sieci oraz odpowiednie metody kodowania zapewniły poufność rozmów i bezpieczeństwo transmisji danych.