Firma ProTel wykonała projekt techniczny na kompleksowe wyposażenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Łódzkiego Zakładu Energetycznego S.A. położonego w Grotnikach w nowoczesne środki łączności i nadzoru.
Projekt przewidywał modernizację systemu łączności, wyposażenie obiektu w urządzenia rozgłaszania przewodowego, sieć komputerową, system telewizji kablowej i instalację zabezpieczającą przeciwpożarową i przeciwwłamaniową oraz sieć zdalnego nadzoru w postaci urządzeń domofonowych oraz kamer telewizji przemysłowej.
Z uwagi na nakreślony standard obiektu (zapewnienie kompleksowej obsługi gości oraz zagwarantowanie warunków odpowiadających światowym standardom) przyjęto, iż urządzenia muszą pochodzić od renomowanych firm, co jest gwarantem wysokiej jakości i niezawodności urządzeń oraz muszą zapewniać kompatybilność z istniejącą nowoczesną infrastrukturą telekomunikacyjną Łódzkiego Zakładu Energetycznego S.A.
W kontekście powyższych założeń zaproponowano:
- centralę telefoniczną Hicom 300 firmy Siemens,
- sieć komputerową w oparciu o urządzenie sieciowe CoNet-XS2 firmy CONWARE,
- system telewizji kablowej firmy FUBA (RFN),
- system sygnalizacji pożarowej firmy AT&T-Telfa,
- system antywłamaniowy firmy ADEMCO (USA),
- system zdalnego nadzoru firmy BURLE,
- system domofonowy firmy BALCOM ELECTRONIC.
Łączność telefoniczna
O zaletach systemu Hicom inwestor przekonał się w trakcie eksploatacji zamontowanych i uruchomionych już central w obiektach ŁZE. System Hicom stanowi niezawodny środek łączności. Posiada bardzo wysokie parametry techniczno-eksploatacyjne i nowoczesną konstrukcję. Przesyłanie sygnałów w postaci cyfrowej gwarantuje doskonałą jakość i wierność dźwięku oraz bezbłędność w przekazywaniu danych.
W OS-W w Grotnikach przewidziana została centrala Hicom 300 typu 343, mająca możliwość rozbudowy do 256 portów. Centrala oferuje usługi ISDN. Ponadto, specjalistyczne oprogramowanie umożliwia realizację usług hotelowych m.in.: meldowanie i wymeldowywanie gości hotelowych, rozliczanie rozmów przeprowadzanych z pokoju hotelowego, automatyczne budzenie itp.
Sieć komputerowa
Głównym założeniem projektu sieci komputerowej było stworzenie sieci komputerowej działającej na terenie OS-W w Grotnikach i łączącej się z istniejącą metropolitalną siecią komputerową ŁZE S.A.
W projekcie zaproponowano instalację strukturalną sieci komputerowej, co umożliwia swobodną i elastyczną lokalizację komputerów zgodnie z zaistniałymi potrzebami, odpowiednią konfigurację sieci oraz szybką jej zmianę. Centralnym punktem sieci jest urządzenie sieciowe CoNet-XS2 pełniące rolę koncentratora gwiaździstego oraz routera łącza standardu ISDN-S0, do którego bezpośrednio dołączone są stacje robocze znajdujące się w pomieszczeniach biurowych, recepcji i sali konferencyjnej. Natomiast z pomieszczeń hotelowych oraz domków letniskowych dostęp do sieci komputerowej lokalnej i globalnej możliwy jest poprzez usługi ISDN centrali Hicom (komputer podłączony jest poprzez przystawkę do cyfrowego telefonu, a telefon poprzez centralę do urządzenia CoNet-XS2).
Telewizja kablowa
Przedmiotem projektu była instalacja i montaż urządzeń telewizji kablowej firmy FUBA (możliwość odbioru 30 kanałów telewizyjnych i 10 kanałów radiowych). W projekcie przewidziano montaż anten, montaż i uruchomienie stacji czołowej oraz montaż i uruchomienie części dystrybucyjnej.
System przeciwpożarowy
W projekcie zaproponowano centralkę systemu TELSAP 2000 produkowaną przez AT&T TELFA S.A. Bydgoszcz. System ten umożliwia automatyczne wykrycie pożaru, określenie miejsca, w którym pożar powstał oraz włączenie urządzeń powiadamiających o niebezpieczeństwie lub automatycznie gaszących pożar.
System antywłamaniowy i system zdalnego nadzoru
W projekcie przewidziano zabezpieczenie ośrodka (całego terenu oraz wszystkich obiektów) przed dostępem osób niepowołanych poprzez odpowiednio dobrany system antywłamaniowy oraz system zdalnego nadzoru. Oba systemy są sterowane centralnie. We wszystkich obiektach przewidziano czujki antywłamaniowe. Drzwi wejściowe do pomieszczeń i domków zostały wyposażone w sterowane radiowo zamki – przy otwieraniu i zamykaniu następuje automatyczne rozbrojenie lub uzbrojenie systemu.
Dostęp na teren ośrodka jest chroniony przez:
- kamery zamontowane przed bramami wjazdowymi
- urządzenia domofonowe umożliwiające bezpośrednią komunikację ze stanowiskiem
- nadzoru i zdalne sterowanie otwieraniem i zamykaniem bram.