W dniu 08.12.1998 przy współudziale ośrodków akademickich POZMAN, LODMAN oraz firmy SIEMENS, firma ProTel dokonanała pierwszego w Polsce sieciowania central PABX poprzez sieć ATM. Dwa systemy Hicom 300E firmy SIEMENS znajdujące się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym POZMAN oraz w Centrum Komputerowym Politechniki Łódzkiej LODMAN w Łodzi zostały właczone z pomocą kart ATM z stykiem OC-3 155 Mbit/s do akademickiej sieci ATM POL-34.
Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone dzięki ścisłej współpracy :
- POZMAN
- LODMAN
- SIEMENS Sp. z o.o.
- ProTel
Przeprowadzone połączenie jest początkiem ścisłej współpracy wymienionych stron celem przeprowadzenia badań, testowania i wdrażania nowych produktów i rozwiązań sieciowych oferowanych przez firmę Siemens.
Historia projektu – pierwsze próby i testy
W roku 1998 specjalnie dla potrzeb prezentacyjnych podczas targów Infosystem ’98 w Poznaniu, które miały miejsce w dniach od 21 do 24 kwietnia 1998 firma ProTel przedstawiła korporacyjną sieć teleinformatyczna składającą się z 27 systemów Hicom firmy Siemens znajdujących się na terenie miasta Poznania i Łodzi o łącznej pojemności ok. 4.000 abonentów. Jako media transmisyjne dla połączenia systemów wykorzystane zostały :
- sieć teletransmisyjna SDH firmy TEL – ENERGO S.A.
- sieć ATM – POZMAN
- sieć telekomunikacyjna ŁZE S.A.
- sieć ATM – LODMAN
Wszystkie system pracujące w sieci połączone zostały za pomocą traktów cyfrowych 2 Mbit/s z sygnalizacja CorNet. Połączenie systemów odbywało się na bazie sieci SDH oraz ATM. Targi stały się również miejscem pierwszej w Polsce prezentacji integracji produktów firmy Siemens i 3Com. Firma 3Com Polska oraz firma ProTel, jako główny partner firmy Siemens, przedstawiły zintegrowany system teleinformatyczny zrealizowany na bazie systemów Hicom 300E firmy Siemens oraz przełączników ATM firmy 3Com. Integracja produktów obu producentów jest konsekwencja zawiązania strategicznego sojuszu pomiędzy Siemens AG, Berlin i Monachium, oraz 3Com Corporation, Santa Clara, w celu tworzenia nowych produktów przeznaczonych na rosnący rynek zintegrowanych sieci łączności i transmisji danych. Integracja produktów obu firm w zakresie łączności akustycznej i przekazu danych ma na celu stworzenie nowych zastosowań jak telefonowanie poprzez Internet (Voice over IP) oraz intensywne wykorzystanie łączności telewizyjnej i multimedialnej.
Znaczna część prezentowanej sieci (sieci światłowodowa o łącznej długości ok.80 km, sieci teletransmisyjna PDH, sieci komutacyjna oparta na systemach Hicom) będąca własnością Łódzkiego Zakładu Energetycznego S.A., Zakładu Energetycznego Łódź Teren S.A. oraz Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi została zaprojektowana i wykonana przez firmę ProTel i jest eksploatowana od 1994 roku. Korporacyjna siec teleinformatyczna powstała dzięki ścisłej współpracy z firmami:
- Tele-Energo S.A.
- Łódzki Zakład Energetyczny S.A.
- Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe POZMAN
- Centrum Komputerowe Politechniki Łódzkiej LODMAN
- Siemens Sp. z o.o.
- 3 Com Polska
Porozumienie
Realizując wyzwania współczesnego rynku telekomunikacyjnego w zakresie wdrażania nowych technologii nawiązana została ostatnimi czasy współpraca pomiędzy Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym (operatorem sieci POZMAN), Centrum Komputerowym Politechniki Łódzkiej (operatorem sieci LODMAN), Siemens Sp. z o.o. Warszawa i ProTel Sp. z o.o. Poznań, w zakresie prowadzenia badań, testowania i wdrażania nowych produktów i rozwiązań sieciowych oferowanych przez firmę Siemens. Uwieńczeniem tej współpracy jest podpisane w dniu 14.01.1999 porozumienie wymienionych stron, którego celem jest przeprowadzenia badań, testowania i wdrażania nowych produktów i rozwiązań technologicznych oferowanych przez firmę Siemens.
Systemy Hicom 300E w sieci ATM
Bezpośrednim przełożeniem wcześniejszej współpracy operatorów sieci LODMAN, POZMAN i firmy ProTel jest opracowanie koncepcji pierwszego w Polsce połączenia central PABX poprzez sieć ATM, które zakończyło się sukcesem. Umieszczone w Poznaniu i Łodzi systemy firmy Siemens, Hicom 300E, zostały podłączone dzięki wspólnemu wysiłkowi współpracujących ze sobą zespołów technicznych do sieci POZMAN i LODMAN interfejsem ATM OC-3 o przepływności 155 Mbit/s. Uruchomienie systemu i pierwsze testy przeprowadzono w pierwszych dniach grudnia 1998 roku. Schemat koncepcji przedstawiony został na rysunku.
W chwili obecnej połączenie obu systemów telekomunikacyjnych Hicom 300E obejmuje dwa ośrodki naukowe Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe POZMAN i Centrum Komputerowe Politechniki Łódzkiej LODMAN. Docelowo w układ ten zostanie również wpięta centrala Hicom 300E zainstalowana w siedzibie firmy ProTel w Poznaniu.
Firma Siemens jako pierwszy z producentów urządzeń telekomunikacyjnych wyposażył swoje systemy telekomunikacyjne we wspomniany wcześniej moduł ATM OC-3 (STMA). Karta STMA w obecnej wersji oferuje następujące aplikacje:
- łączenie systemów Hicom 300E poprzez sieci ATM,
- tworzenie pomostu pomiędzy wąskopasmowymi użytkownikami systemu Hicom 300E a użytkownikami z dostępem szerokopasmowym stacje robocze ATM.
Moduł STMA posiada interfejs optyczny z możliwością transmisji do 155 Mbit/s. Karta STMA może zostać włączona do przełącznika ATM lub połączona bezpośrednio poprzez trakt światłowodowy z innym systemem Hicom 300E wyposażonym w kartę STMA.
Najciekawszym rozwiązaniem powyżej przedstawionego wdrożenia jest integracja systemów telefonicznych Hicom 300E z multimedialną siecią szerokopasmową siecią ATM. Osiągnięto nową jakość integracji polegającą na wykorzystaniu bazowej sieci podkładowej ATM i usług przez nią oferowanych do realizacji połączeń między centralami telefonicznymi nowej generacji. Sieci ATM są obecnie budowane w skali kraju przez większość operatorów telekomunikacyjnych, stanowią sieć podkładową w przeszło dwudziestu akademickich miejskich sieciach komputerowych oraz coraz częściej stanowią szkielet sieci kampusowych i lokalnych o wysokich wymaganiach efektywnościowych i gwarantujących jakość usług w instalacjach businesowych. Wykorzystanie sieci ATM do przenoszenia ruchu telefonicznego umożliwia stworzenie kompleksowego rozwiązania z transmisją danych, głosu oraz video.
Sieciowanie systemów telekomunikacyjnych Hicom 300E poprzez akademicką sieć ATM POL 34 stanowi dobry początek współpracy pomiędzy wymienionymi ośrodkami naukowymi, a dostawcami sprzętu telekomutacyjnego i teletransmisyjnego (Siemens, ProTel), co pozwoli zapewne na jeszcze szybszy rozwój nowych technik i nowych technologii.
Artykuł w czasopiśmie Infotel numer 10 z 1999 roku