W roku 1995 firma ProTel zaprojektowała i wykonała dla potrzeb Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) Przyjaźń w Płocku sieć teletransmisyjną opartą o urządzenia PDH firmy Siemens. Sieć ta spełnia wszystkie dzisiejsze potrzeby PERN w zakresie telekomunikacji i informatyki. Urządzenia transmisyjne zlokalizowane zostały w trzech obiektach węzłowych tj.: Dyrekcji PERN, Bazie Surowcowej (BS) Plebanka i Stacji Finalnej 1 (SF-1) oraz w dwóch obiektach końcowych poprzez które realizowany jest sprzęg z siecią publiczną TPSA tj.: Miejskich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych oraz Telekomunikacji Polskiej S.A. Topologię sieci transmisyjnej przedstawia rysunek obok.
W węzłach sieci (Dyrekcja PERN, BS Pebanka i SF-1) zainstalowane zostały urządzenia transmisyjne OLTS 34 współpracujące z multiplekserami cyfrowymi DSMX 2/34. W ten sposób kanał transmisyjny 34 Mbit/s został podzielony na kanały o mniejszej przepływności tzn. 8 Mbit/s i 2 Mbit/s, które zostały następnie wykorzystane do współpracy z centralami telefonicznymi i urządzeniami sieci komputerowej WAN. Rozdział poszczególnych styków transmisyjnych przedstawia poniższy schemat.
Urządzenia transmisyjne OLTS 34 pracują po jednym włóknie światłowodowym. W tym celu włókna nadawania i odbioru podłączone są do optycznego sprzęgacza kierunkowego. Jednocześnie nadajnik pracuje z kodem odwróconym a odbiornik z kodem nieodwróconym (lub odwrotnie), co zabezpiecza przed ewentualnym odbiorem przez lokalny odbiornik szczątkowego sygnału wysłanego przez lokalny nadajnik.
Cały system transmisyjny objęty jest zdalnym programem monitorującym i zarządzającym EMOS QD2. Zarządzanie odbywa się z Bazy Surowcowej Plebanka, gdzie lokalny komputer zarządzający podłączony jest do pakietu monitorowania i sygnalizacji SMUQ urządzenia OLTS 34. Program zabezpieczony jest przed dostępem osób postronnych hasłem. Użytkownik może się zalogować w programie jako systemowy lub normalny w zależności od posiadanych uprawnień. Praktyczne możliwości dokonania zmian w konfiguracji urządzeń posiada tylko użytkownik systemowy. Program umożliwia:
- zdalną konfigurację urządzeń
- sygnalizację i wizualizację alarmów oraz ich monitorowanie w specjalnie
- tworzonych tzw. dziennikach alarmów
- zdalne konfigurowanie alarmów
- ustawianie pętli testowych
- dokonywanie zdalnych pomiarów jakości transmisji oraz ich monitorowanie w specjalnie tworzonych dziennikach
Pojawienie się alarmu jest sygnalizowane graficznie poprzez zmianę koloru węzła sieci, przy czym kolor jest ściśle związany z pilnością alarmu. Otwieranie kolejnych głębszych warstw programu umożliwia dokładną lokalizację urządzenia, pakietu a następnie przyczyny która spowodowała alarm. Przy wystąpieniu jakiegokolwiek alarmu w dzienniku alarmów zapisywany jest czas jego pojawienia się, rodzaj, opis urządzenia które go zainicjowało i dalej czas zablokowania oraz usunięcia alarmu.
Diagnostyka urządzeń obejmuje szereg pomiarów pozwalających na zmierzenie bardzo istotnych parametrów transmisji bez użycia skomplikowanej i drogiej aparatury pomiarowej, takich jak chociażby bitowa stopa błędów. Cały program jest napisany w typowej formie aplikacji Windows.